elko
20 اسفند 1401 - 15:08

۲۰۰هزار عشایر در طرح ساماندهی قرار گرفته‌اند

زنجان-معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه مرکزی جهادسازندگی ومحرومیت‌زدایی سپاه با بیان اینکه۲۰۰هزار عشایر در طرح ساماندهی قرار گرفته‌اند، گفت: توجه به عشایر از راه‌های اثبات کارآمدی نظام اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار سید ضیاءالدین حزنی روز شنبه در همایش تجلیل از عشایر استان که در سالن جلسات نور زنجان برگزار شد، گفت: عشایر سربازان واقعی اقتصاد مقاومتی و جزو وفادارترین افراد و پاسدار دین هستند.

وی با بیان اینکه عشایر از لحاظ فداکاری و شهامت جزو بهترین افراد بوده و همیشه وفادار انقلاب اسلامی و ایران هستند، افزود: عشایر سربازان واقعی اقتصاد مقاومتی و جزو وفادارترین افراد و پاسدار دین هستند.

معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه مرکزی جهادسازندگی و محرومیت‌زدایی سپاه گفت: توجه به عشایر یکی از راه‌های اثبات کارآمدی نظام اسلامی بوده و بزرگ‌ترین خدمت به اقتصاد نظام، حفظ اشتغال عشایر است؛ چرا که بخش عمده‌ای از گوشت و لبنیات کشور توسط عشایر تأمین می‌شود.

حزنی با بیان اینکه عشایر با داشتن ۳۰ درصد دام سبک، چهار درصد دام سنگین و داشتن ۷۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۲۰ هکتار باغ نقش مهمی در تأمین مواد پروتئینی و غیره دارند، اظهار کرد: عشایر در تأمین امنیت غذایی نقش مهمی دارند و ۳۵ درصد صنایع‌دستی کشور هم در دست عشایر کشور بوده و باید به آن توجه شود.

وی با بیان اینکه عشایر سخت‌کوش و گوش به فرمان ولی‌فقیه زمان هستند، افزود: ۲۰۰ هزار عشایر در طرح ساماندهی قرار گرفته‌اند، همچنین ۱۱ هزار ۵۰۰ شهید هم از جامعه عشایری تقدیم به انقلاب شد؛ گفتنی است عشایر ذخایر انقلاب هستند و باید قدر این قشر زحمت‌کش و عزیز را دانست و در راستای حل مشکلات آنان اهتمام ورزید.

معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه مرکزی جهادسازندگی و محرومیت‌زدایی سپاه با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب که مسئولان موظف به رسیدگی به امور عشایر هستند، افزود: عشایر در ۲۹ استان کشور به جز استان کردستان و شهر تهران که گله‌دار دارد اما عشایر ندارد، پراکنده هستند و استان‌های فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان بیشترین سهم و قزوین و قم کمترین سهم را از جمعیت عشایری کشور را دارا هستند.

حزنی با بیان اینکه ۸۴۰۰ نفر از عشایر و گله‌داران در همایش تجلیل از شبانان، گله‌داران و دامداران عشایر که در استان‌های کشور برگزار شد، تقدیر شده‌اند، تصریح کرد: هدف از برگزاری این همایش، بررسی مشکلات و مسائل قشر زحمت‌کش عشایری توسط مدیران و مسئولان بوده و عشایر رکن اصلی امنیت پایدار در کشور هستند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1086352